Kadınların hiç şüphesiz her sabah büyük zaman harcadıkları şeylerden biri de elbise seçimidir. İş hayatı için iş elbisesi, günlük hayat için gündelik elbise derken kadınlar sürekli elbise seçenekleri arasında kaybolurlar. Uygun elbiseyi seçtikten sonra da onları kombinlemek gerekir. Doğru elbiseyi seçmeniz ve onu en doğru şekilde kombinlemeniz için tüyolarımızı bu yazıda toparladık. İlk olarak elbise seçiminden bahsedelim. Elbise seçimi yaparken önce nerede ne giyeceğinizi  belirlemeniz gerekir. Şık bir abiye elbiseyi piknikte giymek ne kadar absürt olacaksa spor bir elbiseyi bir davette giymek de o kadar absürt olacaktır.

Öncelikle giymek istediğiniz elbisenin şık mı spor mu maskülen mi floral mi  olacağına karar vermeniz gerekir. Eğer özel günlerde, davetlerde ya da akşam yemeklerinde giyecekseniz şık bir elbise seçmeniz gerekecektir. Seçtiğiniz şık elbisenin kadife mi tüllü mü parlak mı sade mi olacağını da belirledikten sonra onları uygun çanta ve ayakkabı ile kombinlemeniz gerekir.

Elbiseniz zaten şık ve hareketli olduğu için çok fazla aksesuar kullanmanızı önermeyiz. Eğer elbisenizi gündelik hayatta, haftasonu gezmelerinde ya da sahilde giyecekseniz spor bir elbise tercih etmeniz gerekir. Seçtiğiniz spor elbise mevsime ve konuma göre floral mi triko mu pileli mi gömlek detaylı mı olacağına karar vermeniz gerekir. Elbisenizi seçtikten sonra ister spor ayakkabıyla ister sandaletle isterseniz de sade bir topuklu ayakkabıyla kombinleyebilirsiniz.

Kadın Elbise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elbise seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta ise vücut tipidir.  Vücut tipini bilmek ve ona göre giyinmek sizi kusursuz gösterecek ve size daha iyi hissettirecek. Sadece elbisenin kesimini belirlemeniz için değil doğru desen seçimini yapmanız için de vücudumuzu tanımamız çok önemlidir. Kadınlar pek çok farklı vücut tiplerine sahip olabilmektedir; elma vücut, armut vücut, dikdörtgen vücut, kum saati vücut… Her vücut şekline göre giyinme şekli vardır. Eğer doğru giyinme şeklini benimserseniz alışveriş yaparken çok rahatlayacaksınız ve kombinlerinizi çok daha kolay tamamlayacaksınız. 

Vücut şeklinin önemli olduğu kadar boy ve kilo ölçüleri de abiye veya elbise tercihinde büyük önem arz etmektedir.  Elbisenin boyu ve kesimi sizin boyunuza ve kilonuza uyumlu olmalıdır. Şimdi sırasıyla vücut tiplerini inceleyelim.

Armut Tipi Vücutlar İçin Elbise Tüyoları

Armut tipi vücutlara sahip olan kadınlar, armudun şeklinden de anlaşılacağı üzere üst bedeni alt bedene göre daha dar olan kadınlardır. Yani basen kısmı, omuz ve göğüsten daha geniş olan vücut tipleridir. Bu vücut tipinde kamufle etmeniz gereken kısım genellikle basenleriniz oluyor. Bele oturan, A kesim ve beli olduğundan daha ince gösteren eteği hacimli elbiseler kusursuz bir görünüm yaratacak. Armut tipi vücut için abiye ya da elbise tercihinde eteği kabarık, baseni kapatan, omuzları ve beli ön plana çıkaran elbiseler ideal görüntüyü yakalamanızı sağlar. Ayrıca armut vücut tipinde daha minimal desenlerin olduğu ya da düz renk elbiseler tercih edilmelidir.  Armut vücut tipinde tamamen vücudu saran, balık model sıkı elbiselerden kaçınılmalıdır.

Bu vücut tipine sahip olan kadınlara; Bodyform olarak özenle tasarladığımız pileli elbiselerimizi, çiçek desenli elbiselerimizi, yarım balıkçı elbiselerimizi ve v yaka elbiselerimizi öneririz.

Elma Tipi Vücutlar İçin Elbise Tüyoları

Elma vücut tipine sahip olan kadınlar, bel ve basen kısmında vücut hatları kalınlaşan kadınlardır. Bu kadınların bacakları üst bedene göre daha ince görünümdedir. Elma tipi vücuda sahip olan kadınlar az hareketli elbiseler tercih etmelidir. Salaş yakaya sahip olan abiyeler ve elbiseler bu vücut tipi için bir kurtarıcıdır adeta. Elma vücut tipine sahip kadınların vücuda yapışan dar kesimli elbiseleri tercih etmeleri onları olduğundan çok daha kilolu görünmelerine sebep olacaktır. 

Elma vücut tipine sahip olan kadınlar için en çok dikkat edilmesi gereken nokta dikkatin belden uzaklaştırılmasıdır. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar göğüs ve bacaklarının ön planda olduğu elbiseler tercih etmelilerdir. V yakalı ve düz yırtmaçlı elbiseler elma vücut tipinin en çok tercih etmesi gereken elbise ve abiye modellerindendir. Uçuş uçuş ve salaş kumaşlara sahip olan elbiseler ve abiyeler zarif bir görünümün anahtar parçası olacaktır.

Bu vücut tipine sahip olan kadınlara; Bodyform olarak özenle tasarladığımız volanlı elbiselerimizi, simli tül elbiselerimizi ve çok desenli uzun elbiselerimizi çok yakıştırmaktayız.

Dikdörtgen Tipi Vücutlar İçin Elbise Tüyoları 

Dikdörtgen vücut tipine sahip olan kadınların kıvrımsız ve düz inen hatlara sahip vücutları vardır. Dikdörtgen vücudun tanımı için küçük veya orta ölçüde göğüsler, kıvrımsız omuz ve bel hizasında basenlere sahip vücutlar diyebiliriz. Bu vücut tipi bel oyuntulu elbiselerden kaçınılmalı aksine abiye tercihi yapılırken bacakların ve omzun ön planda olduğu elbiseler tercih edilmelidir. Düz kesim, omzu hareketli, sırt detayları olan abiyeler ve elbiseler bu vücut tipi için adeta nokta atışı niteliğindedir. Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz; omzu taş detaylı, simli veya drapeli abiye elbiselere şans vermelisiniz.

Bu vücut tipine sahip olan kadınlara; Bodyform olarak özenle tasarladığımız çizgili ceket elbiselerimizin, yaka düğmeli elbiselerimizin ve volanlı elbiselerimizin çok yakışacağını düşünmekteyiz.

Kum Saati Tipi Vücutlar İçin Elbise Tüyoları

Her kadının sahip olmak istediği, altın oranlı vücut kum saati vücut tipidir. Basen ve göğüs ölçüleri çok yakın hatta aynı ve incecik bele sahip bir vücudunuz varsa kum saati vücut tipine sahipsiniz. Böylece ne giyerseniz giyin size yakışacaktır. Elbise tercihinde tüm vücudu saran, balık elbiseler kum saati vücut tipi için en ideal görünümü yaratmaktadır. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar ne giymek isterlerse istesinler onlara yakışacaktır. 

Bu vücut tipine sahip olan kadınlara; Bodyform olarak özenle tasarladığımız belden oturtmalı ve kemerli modellerimizi önermekteyiz.

WhatsApp Listemize Kayıt Olun
WhatsApp Grubumuza Katılıp Yeni Gelen Ürünlerden Haberdar Olmak İçin Telefon Numaranızı Giriniz
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?